Jan
15

COLLABORATIVE LEARNING ENVIRONMENT

Filed Under (edtech) by on January 15, 2012 and tagged , , ,

iEARN Collaboration Centre and ThinkQuest are great resources for educators. Both of them are free.
iEARN Collaboration Centre is a collaborative learning platform for educators who are looking for projects with other classrooms. You can register now and find projects partners quickly. To find a project, add title, keyword, subject, age level or language on ‘find a project box’. Click here to download 2011-2012 iEARN Project Book.
iEARN Collaboration Centre Forums is a place to meet other people.
Teachers Forum: A place for teachers to meet, talk, and make announcements. It is also a place to share initial project ideas in order to find partners.

Youth Forum:Here, young people can meet each other, share ideas and topics of interest, and discuss ways they can work together.
ThinkQuest is a complete learning environment for primary and secondary schools.
ThinkQuest Projects
You can visit online learning community to integrate technology-based activities into your curriculum with ease.You can also collaborate in a protected environment accessible only to member schools.
ThinkQuest Competition
This international competition challenges students to solve problems using technology. Participate in 3 exciting events:
1.ThinkQuest Projects: Students develop a website in ThinkQuest Projects.
2.Digital Media: Students produce an online journal/blog, a stand-alone website, photo essay, animation, public service announcement, video or some combination of these items.
3.Application Development: Students develop an interactive application or game.
ThinkQuest Library
Connect to the award-winning ThinkQuest Library, a rich repository of 8,000+ educational websites.Click on to download the booklet about The Power of Project Learning with ThinkQuest. Click on to download Tour ThinkQuest.
******** ******** ********* *********
iEARN Collaborative Centre ve ThinkQuest eğitimciler için mükemmel kaynaklar. Her iki platformda ücretsizdir.
iEARN Collaborative Centre başka sınıflarla işbirliği içinde yürütülecek projeler arayan eğitimciler için.Şimdi kayıt olup, hemen proje ortakları bulabilirsiniz. Proje bul kutusuna başlık, ipucu kelime, konu, yaş ya da dil seçeneklerini girerek proje bulun. Buraya tıklayarak iEARN 2011-2012 Proje Kitapçığını indirebilirsiniz.
Collaboration Centre Forums diğer üyelerle tanışabileceginiz yerdir.
Öğretmen Forumu:Öğretmenlerin tanışması, tartışması ve duyurular yapması içindir.Ayrıca proje ortakları bulmak için de proje fikirlerinin paylaşıldığı yerdir.
Gençlik Forumu:Burada gençler birbirleriyle tanışır, fikirlerini ve ilgi alanlarını paylaşır; birlikte çalışma yollarını tartışır.
ThinkQuest ilk ve orta dereceli okullar için eksiksiz bir öğrenim ortamıdır.
ThinkQuest Projeler
Teknoloji temelli öğrenme aktivitelerini ve projeleri müfredatınız ile entegre etmek için çevrimiçi eğitim topluluğunu ziyaret edebilirsiniz.Üstelik sadece üye okulların erişebildiği, güvenli bir ortamda işbirliği yapabilirsiniz.
ThinkQuest Yarışma
Bu uluslararası yarışma, öğrencileri teknoloji kullanarak sorun çözmeye teşvik ediyor. Heyecan verici üç etkinliğe katılın:
1.ThinkQuest Projeler: Öğrenciler ThinkQuest Projects içinde web sitesi geliştirir.
2.Dijital Ortam: Öğrenciler çevrimiçi günlük/web günlüğü, bağımsız bir web sitesi, fotoğraflı makale, animasyon, kamu hizmeti duyurusu, video veya bunların karışımından oluşan bir ürün meydana getirir.
3.Uygulama Geliştirme: Öğrenciler etkileşimli uygulama veya oyun geliştirir.
ThinkQuest Kitaplığı
8.000′den fazla eğitsel web sitesinden oluşan bir veri havuzu olan, ödüllü ThinkQuest Kitaplığına bağlanın.‘ThinkQuest ile Proje Bazlı Öğrenmenin Gücü’ kitapçığını indirmek için tıklayın.ThinkQuest Turunu izlemek için tıklayın.4 Responses to “COLLABORATIVE LEARNING ENVIRONMENT”

 1.   elcin Says:

  Sevgili Neslihan,

  Başarıların ve bize katkıların için sanırım ne kadar teşekkür etsem az, dil edinimi konusunda yaptığın tüm çalışmalarda çocuk- öğretmen- yetişkin herkesin yabancı dil edinebileceği duygusunu hissetiriyorsun, bu çok iyi bir şey, özellikle de bizler gibi eğitim hayatında kötü bir ingilizce eğitimine maruz kalanlar için…Benim gibi ”Asla Öğrenemem” diyen birinde bile heyecan yaratabildiğin, bir ışık olduğun için çok teşekkürler.

  Sevgiler
  Elçin Özkan

 2.   neslihandurmusoglu Says:

  Her zaman dediğim gibi; ikinci dilde başarılı olamayacak birey yoktur, ancak yanlış kullanılan metodlar dil edinimini zorlaştırmaktadır. ‘Asla öğrenemem’ diye düşündürtülen bireylere hatanın kendilerinde olmadığını gösterebildiğime sevindim.
  Neslihan

 3.   Rita Oates Says:

  http://www.epals.com
  Many teachers of English in Turkey are part of the ePals Global Community.
  Also they use projects from ePals such as The Way We Are.
  http://www.epals.com/projects/info.aspx?DivID=TheWayWeAre_overview

 4.   neslihandurmusoglu Says:

  Hi Rita,
  Thanx for sharing info:)

Trackbacks/Pingbacks

 1. Elements of Distance Education Diffusion – Collaboration

Leave a Reply

Required fields are marked *.