Dec
04

‘MY WORD ON THE STREET’ COMPETITION / YARIŞMASI

Join the ‘My Word on the Street’ competition and let the world know about your adventures with a two minute video! Some selected videos will be screened on TRT Okul before or after the Word on the Street programme at 22:25 every Sunday. Tell your favourite place on video and share it on Facebook. Have the chance to win prizes and see your video on TV. Click on the link to see SAMPLE VIDEOS
“Word on the Street” is an exciting new English Language teaching programme co-produced by the BBC and the British Council. Word on the Street looks at real everyday English and also introduces viewers to different aspects of U.K. youth culture. It is broadcast on TRT Okul every Sunday at 22:25!
To learn more and join the competition, visit ‘My Word on the Street Facebook Page’For detailed information click on the link ‘My Word on the Street Competition by British Council’

‘My Word on the Street’ yarışmasına katıl, çektiğin 2 dakikalık video ile maceranı Dünya ile paylaş! Seçilen videolar TRT Okul kanalında ‘Word on the Street’ programında her Pazar 22:25 ‘te program öncesi ya da sonrası yayınlansın.
Şehrini ve kültürünü İngilizce olarak anlatan videonu Facebook’da paylaş. Çeşitli ödüllerden kazan ve videonun TRT Okul kanalında gösterilmesi şansına sahip ol.
ÖRNEK VİDEOLAR yazısının üzerine tıklayarak örnek videoları izleyebilirsiniz.
“Word on the Street”, İngilizcelerini geliştirmeyi amaçlayanlar için BBC ve British Council’in ortaklaşa hazırladığı bir televizyon programı. Programda İngilizce’nin günlük hayatta nasıl kullanıldığını ve İngiliz kültürünün ilginç yönlerini görebilirsiniz. Program, sizi her bölümde İngiltere’nin başka bir yerine götürüyor, ilginç röportajlar ve ipuçları ile İngilizcenizi geliştirmenize yardımcı oluyor. Word on the Street programı TRT Okul’da her Pazar saat 22:25′de.
Daha fazla bilgi ve yarışmaya katılmak için ‘My Word on the Sreet Yarışması Facebook Sayfasını’ ziyaret et.Daha ayrıntılı bilgi için ‘British Council My Word on the Street Yarışması’ linkine tıklayın.
NICE SAMPLE VIDEOS FROM TURKEY
TÜRKİYE’DEN ÖRNEK VİDEOLAR
Leave a Reply

Required fields are marked *.